USTROJE AKUSTYCZNE

   Ustroje akustyczne / dźwiękochłonne wykorzystuje się do kształtowania akustyki pomieszczeń. Różnią się od siebie zastosowaniem, sposobem montażu, ale przede wszystkim kształtem charakterystyki współczynnika pochłaniania dźwięku.

 Podstawowe rodzaje ustrojów:

!-- [if !supportLists]--1.    !--[endif]--Ustroje porowate

  Są to łatwe w montażu un...

   Ustroje akustyczne / dźwiękochłonne wykorzystuje się do kształtowania akustyki pomieszczeń. Różnią się od siebie zastosowaniem, sposobem montażu, ale przede wszystkim kształtem charakterystyki współczynnika pochłaniania dźwięku.

 Podstawowe rodzaje ustrojów:

1.    Ustroje porowate

  Są to łatwe w montażu uniwersalne panele akustyczne o dobrym stosunku jakości do ceny. Podstawowe zastosowanie to zmniejszanie czasu pogłosu i wyrównanie odpowiedzi częstotliwościowej pomieszczenia. Zdolności pochłaniające zawdzięczają otwartym porom w materiale, w których znajduje się powietrze. Podstawowym parametrem definiującym zdolności pochłaniające jest tzw. oporność przepływu. Największe znaczenia dla ostatecznego współczynnika pochłaniania ma grubość materiału.

Przykładowe charakterystyki  - wykres 1

 

2.    Ustroje perforowane

  Zbudowane z twardej płyty z otworami o odpowiedniej wielkości i lokalizacji, umieszczonej w pewnej odległości od ściany oraz z materiału pochłaniającego bezpośrednio za nią. Bazuje na zasadzie rezonansu powietrza znajdującego się w otworach, co powoduje podbicie pochłaniania w jednym, wybranym paśmie częstotliwości, zależnym od średnicy otworów. Oba ustroje stosujemy zależności od potrzeby, można też stosować je równolegle osiągając efekt pośredni. Ustrój uniwersalny, odznaczający się dużym pochłanianiem w całym zakresie częstotliwości, dzięki częściowo rezonansowej charakterystyce świetnie nadaje się do eliminacji efektów fali stojącej i filtru grzebieniowego.

Porównanie ustroju porowatego (np. piankowego) z ustrojem perforowanym - wykres 2:

3.    Ustroje płytowe

  Są to wszelkiego rodzaju twarde płyty  - drewniane, drewnopochodne lub kartonowo-gipsowe - najczęściej w postaci sufitów podwieszanych umieszczanych w pewnej odległości (np. 30 cm) od twardego sufitu. Ich pochłanianie jest dość selektywne – najlepiej pracują w zakresie niskich częstotliwości, a gorzej w zakresie średnim i wysokim. Zastosowanie materiału pochłaniającego zamiast pustki powietrznej wyrównuje ich charakterystykę, tworząc uniwersalny ustrój pochłaniający. Niestety, z racji większości rozwiązań w postaci sufitów podwieszanych ich stosowalność jest często ograniczona.

Więcej
 • ABSORBERY AKUSTYCZNE

     Absorbery akustyczne to  narzędzia pochłaniające, dzięki którym pogłos powstający w naszym pomieszczeniu zostanie zmniejszony do naszych potrzeb. Zalecane jest użycie wszędzie tam, gdzie występują duże powierzchnie dobrze odbijające dźwięk.

  Oferujemy Państwu wybór:

  - ustrojów akustycznych typu FALA,

  - wyjątkową linię produktów z grupy premium

     Ustroje akustyczne (absorbery) typu FALA - oprócz unikalnego wyglądu cechują się zwiększonym współczynnikiem pochłaniania dźwięku padającego pod kątem, nadają się więc idealnie do tłumienia pierwszego odbicia i niechcianych odbić bocznych. Wysoka wartość średniego współczynnika pochłaniania dźwięku czyni z absorberów akustycznych uniwersalne ustroje pochłaniające do wielu zastosowań.

     Absorbery akustyczne z grupy premium - wykonane są ze szczególną starannością wyróżniając się na tle innych produktów, skierowane są do najbardziej wymagających klientów. Unikalny wygląd oraz wyjątkowy wpływ na dźwięk w pomieszczeniu pozwala na kształtowanie akustyki pomieszczeń w znacznie większym stopniu niż zwykłe ustroje. Doskonale pochłaniają dźwięk w szerokim zakresie częstotliwości. Dzięki zwiększonej grubości tłumią także niskie częstotliwości, co pozwala na stosowanie dyfuzorów w celu likwidacji efektów fali stojącej lub akustycznego „powiększenia” pomieszczenia.

 • DYFUZORY AKUSTYCZNE (ustroje rozpraszające)

     Dyfuzory to specjalnie skonstruowane panele pozwalające na zwiększenie liczby odbić w różnych kierunkach i pokrycie naszego pomieszczenia w sposób równomierny dźwiękiem. Dzięki temu możemy uzyskać efekt dużego mocno osadzonego dźwięku.  Nadają się również do skracania pogłosu i niwelowania trzepoczącego echa.

     Ich zadaniem - obok pochłaniania - jest także rozpraszanie dźwięku. Dzięki specjalnej konstrukcji i wykończeniu specjalną wielokrotnie twardszą od winylu powłoką - dyfuzory akustyczne cechują się bardzo dobrą charakterystyką rozproszenia.

     Kierowane są do wymagających klientów, którzy oczekują od ustrojów akustycznych nie tylko skuteczności, ale też wyglądu.

 • MATY / PANELE AKUSTYCZNE

    Panele / maty akustyczne to elementy, które dzięki prostocie wykonania  nadają się doskonale jako ustroje  pochłaniające, a jednocześnie odbijające fale dźwiękowe.  Te uniwersalne ustroje działać będą w średnim i wysokim paśmie częstotliwości.

     Panele/Maty akustyczne, to obok piramidek podstawowy ustrój akustyczny. Prosty kształt paneli akustycznych zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną i daje możliwość stosowania na dowolnej powierzchni.

  Ponadto wysokie współczynniki pochłaniania w zakresie średnich i wysokich częstotliwości paneli wygłuszających pomagają w walce z niechcianym pogłosem.

 • PIANKI AKUSTYCZNE, DRUMFUZORY

    Pianki akustyczne bardzo dobrze sprawdzają się w kontrolowaniu odbić, idealnie nadaje się do kontroli nad powstającym echem w pomieszczeniach nie zaprojektowanych do odsłuchu muzyki,  w mieszkaniach, biurach.

  Użyteczność  tego rodzaju paneli to nie tylko pomieszczenia odsłuchowe, ale także zastosowania np.  w motoryzacji czy też podczas  zabezpieczenia przedmiotów w  skrzyniach transportowych.

     Uniwersalne pianki akustyczne (wygłuszające i wytłumiające), szczególnie skuteczne w wytłumianiu kolumn głośnikowych i subwooferów. Zrównoważone współczynniki pochłaniania pianek/gąbek w średnim i wysokim spektrum czynią z nich praktyczny, wielozadaniowy ustrój akustyczny/wygłuszający.

    W tej kategorii znajdują się także drumfuzory  - profesjonalne ustroje wygłuszające do bębna basowego.

 • PIRAMIDKI AKUSTYCZNE (ustroje klinowe)

    Piramidki akustyczne to bardzo popularny ustrój akustyczny który zaraz obok absorberów pomaga w zapanowaniu  nad hałasem, niechcianymi odbiciami oraz w wytłumieniu wytłumieniu.  Doskonale pochłania niechciane dźwięki ale również umieszczony w miejscach pierwszych odbić niweluje je.

  Oferujemy Państwu piramidki klasyczne oraz w formie klina.

    Piramidki (ustroje klinowe)  to bardzo popularny kształt paneli akustycznych. Zastosowanie takiego kształtu pozwala na uzyskanie większych współczynników pochłaniania dźwięku w zakresie wysokich częstotliwości w stosunku do płaskich ustrojów

  Piramidki akustyczne cechują się szeroką stosowalnością, należy mieć jednak na uwadze ich strukturę i delikatność. Z reguły odradza się więc montowanie piramidek akustycznych w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci gdyż kliny mogą łatwo ulec uszkodzeniu.


     W naszej ofercie dostępne są również piramidki jednostronne. Od tradycyjnych piramidek akustycznych różnią się tym, że dzięki swojemu specyficznemu kształtowi część energii akustycznej, która nie zostanie pochłonięta odbija się zgodnie z prawem Snella (odbicie lustrzane jest praktycznie pomijalne).  Pozwala to na częściowe kierowanie odbiciami dźwięku, co daje nam dodatkową możliwość kształtowania akustyki wnętrza.

 • PUŁAPKI BASOWE (ustroje pochłaniające typu BASS TRAP)

     Pułapka basowa to ustrój akustyczny pomagający w okiełznaniu dudniącego basu dokuczającego nam w narożnikach pomieszczenia. Pułapki mają również za zadanie wyrównanie poziomu głośności w niskich częstotliwościach.

     Pułapki basowe to obowiązkowy element wyposażenia nie tylko każdego studia, ale każdego pomieszczenia gdzie jest odtwarzana muzyka.

  Elementy w tej kategorii przystosowane są do montażu w rogach pomieszczeń, dedykowane do redukcji dudnień. Zmniejszają efekt fal stojących, pozwolą wydobyć z Twojego sprzętu nowe brzmienie.

 • ABSORBERY i DYFUZORY AKUSTYCZNE serii PRO !!!

      Nowość w ofercie !

      Designerskie panele akustyczne oparte na wełnie mineralnej wykonane z HDF-u lub sklejki najwyższej jakości. Produkty te zostały zaprojektowane zarówno pod kątem akustycznym jak i estetycznym, łącząc doskonałe właściwości akustyczne oraz dopracowany szlachetny wygląd.

      Dostępne w wielu wariantach wykończeniowych - także z możliwością  personalizacji np. koloru wykończenia, tkaniny czy koloru i rodzaju frontu.

  Specjalnie dla Państwa wprowadziliśmy możliwość tworzenia unikalnych wzorów (np. logo firmy) Zapraszamy do kontaktu !